Menu
31/5/2023 11:36:59

Πρωτάθλημα Προεπιλογής ΕΟ - δ' φάση (ημιτελική): ΕΠΣ Πέλλας- ΕΠΣ Κοζάνης 3.3κ.α. 4-2 πεν 7-5

Στο πρώτο μέρος οι ποδοσφαιριστές της μικτής ΕΠΣ Πέλλας με μαζική άμυνα και φεύγοντας επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις κατάφεραν να εκμεταλλευτούν και την αμυντική αδράνεια και να προηγηθούν 2-0 με γκολ του Χατζηδιαμαντή στο 20' και του Καψάλη στο 31' .
Στη συνέχεια η μικτή της ΕΠΣ Κοζάνης πήρε μέτρα στο γήπεδο και έχασε ευκαιρίες με Μπαλτζή , Θεοδοσιάδη, Κωτίδη χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει το σκορ με το 2-0 ,να παραμένει με το σφύριγμα του κ. Ασλανίδη για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος στο 59' από ένα παιχνίδι της τύχης και μια κόντρα που ευνοεί τον Καραμήτσο , η Πέλλα προηγήθηκε με 3-0.
Οι νεαροί της ΕΠΣ Κοζάνης όμως δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα κατάφεραν μέσα σε 16 λεπτά να πετύχουν τρία γκολ με τον Καραγιαννίδη, τον Βλάχο και τον Οικονόμου και να φέρουν το ματς στα ίσα.
Μάλιστα στο τελευταίο λεπτό η ΕΠΣ Κοζάνης πετυχαίνει με τον Παπαδόπουλο την ολική ανατροπή , αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ στον Οικονόμου που όπως υποστήριξε αργότερα ο επόπτης επηρέαζε την φάση.
Οι άνθρωποι της ΕΠΣ Κοζάνης είχαν πολλά παράπονα από την διαιτησία για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε, για ένα γκολ που ακυρώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και για το δεύτερο γκολ που πέτυχε η Πέλλα για επιθετικό φάουλ που είχε προηγηθεί και δε δόθηκε.
Στο 20' ο Χατζηδιαμαντής μέσα από την περιοχή θα πλασάρει και θα κάνει το 1-0.
Στο 31' ο Καψάλης θα εκμεταλλευτεί αδράνεια στην άμυνα και με υποψία επιθετικού φάουλ θα κερδίσει τη μπάλα και με σουτ θα γράψει το 2-0.
Στο 35' κόρνερ Καλατσανά, κεφαλιά Καραγιαννίδη, λίγο έξω.
Στο 40' σέντρα Κάτανα κεφαλιά Κωτίδη, λίγο έξω.
Στο 45' σουτ Μπαλτζή, λίγο έξω.
Στο 51' αντεπίθεση της Πέλλας με τον Καραμήτσο που θα πιάσει στον ύπνο την άμυνα και με πλασέ θα γράψει το 3-0
Στο 71' φάουλ Καλατσανά γυριστή κεφαλιά Κωτίδη διώχνουν επάνω από τη γραμμή οι αμυντικοί